İletişim

Kültür mah. Adnan Saygun Cad. Güzel Konutlar Sitesi H Blok Kat:3 Daire:15 ULUS / İSTANBUL

+90 212 278 0097
info@kadanismanlik.com

Bizi Takip Edin:

Sistemik ve  Bütünsel Model

1900’lü yılların başından itibaren öncelikle sanayi olmak üzere birçok alandaki gelişmeler ve insanlığın ilerleme, mükemmelleşme tutkusu diğer alanlarda olduğu gibi bireylerin potansiyellerini ortaya çıkartma konusunda da yeni yollar, yöntemler, yaklaşımlar bulmaya yöneltti.
Geçmişten günümüze gelen yaklaşımları ve sistemleri inceleyen filozof, düşünür, uygulayıcı Ken Wilber, 1990’lı yıllarda ilk adımlarını attığı Integral Modeli ile şimdiye kadar ortaya konulmuş en kapsamlı yaklaşımı yapılandırdı. Bütünsel Model; Kadranlar, Dizinler, Seviyeler, Durumlar ve Tipler olarak 5 temel elementin üzerine oturtulmuş muhteşem bir haritadır.
Modelin temel taşı olan Kadranlar; bireyden, bireyin çevresinde yarattığı algı ve gözlemlerden, onun etkileşimde olduğu takım, organizasyondan ve içinde yaşadığı sistemden yola çıkar.
Takım Koçu’nun ve takımın bu dört ayrı perspektifi içselleştirmeleriyle başlayan yolculuk, düşünceden değerlendirmeye kadar geçen, kendini sürekli yenileyen dinamik bir süreç olarak devam eder.
“Ben” (Niyet), “O” (Davranış), “Biz” (Kültür) ve “Onlar” (Sistem). Diğer bir deyişle dört kadran-herhangi bir durum- daki dört temel perspektif veya herhangi bir şeye bakmanın dört temel yolu-oldukça basit bir hale gelmektedir.
Kadranlar bireyin ve topluluğun iç kısmını ve dış kısmını oluştururlar. Buradaki mesele bütünsel bakmayı istediğimizde mümkün olduğunca bu dört kadranın birden işin içine dahil edilmesi gerektiğidir.

DIŞAVURUMCU SANAT

DIŞAVURUMCU SANAT

Dışavurumcu sanat yöntemi, bireylerin ,takımların ve organizasyonların halihazırda sahip oldukları yaratıclıkları ve potansiyelleri ile karşılaşmalarını destekler ve dönüşümü tetikler. Sanat dallarından, resim yapmak, dans etmek, hareket farkındalığı, müzik, hikaye ve şiir yazımı, kilden heykel yapmak ve tiyatroyu kullanarak deneyimsel öğrenmeyi hedefler.